ekokliima logo
õhksoojuspump pärnus

Õhksoojuspumbaga kütmine

SISUKORD

Õhksoojuspump on saanud Põhjamaades üheks populaarsemaks küttelahenduseks täna oma hinnale, energiassäästlikkusele ning mugavustele, mis ta pakub. Kui loed esimest korda õhksoojuspumpadest, siis soovitame tutvuda, kuidas õhksoojuspump töötab.

Sageli soovivad küttelahenduse otsingul inimesed teada, kas tasub teha kulutusi õhksoojuspumba ostmiseks, kui suured on arved, ja kas ollakse rahul. Siin proovime vastata küsimustele.

Mis on COP?

COP (Coefficient of Performance) on soojuspumba efektiivsuse näitaja. Vaatame näidet, kus soojuspumba võimsusega 4000W võtab toiteallikast 1000W. Sellisel pumbal on COP 4, mis arvutatakse 4000/1000 = 4. See tähendab, et mida suurem on soojuspumba COP tegur, seda parem. Just sellepärast annavad tootjad toote maksimaalse COP. COP-väärtus on hea teada, sest see ütleb, kui palju te tegelikult oma soojuspumbast välja saate. Lisaks on tore teada saada, kas soojuspumba paigaldamine tasub end ära. Soojuspumba valimisel tuleb leida selline mudel, mis annab kõige rohkem soojust võrreldes pumba kasutatava võimsusega.

Mida suurem on soojuspumba efektiivsus, seda odavama elektriarve saate! Nii et kui ostate uue soojuspumba, peate silma peal hoidma efektiivsusel ja valima soojuspumba, millel on nimekirjades kõrgeim kasutegur.
COP-näitaja kehtib ainult teatud välis- ja pealevoolu temperatuuri kohta. Kõige sagedamini mõõdetakse see näitaja välistemperatuuri järgi, kus pumba efektiivsus on suurim. 

Mis on SCOP?

SCOP (ingl k Seasonal Coefficient of Performance) ehk hooajaline jõudluskoefitsient)  on keskmine mõõt, mis näitab soojuspumba tõhusust aastas. SCOP annab teile realistliku pildi ja  muudab tootjate (ja sama tootja mudelite) soojuspumpade võrdlemise palju lihtsamaks.

SCOP annab efektiivsusest täpsema pildi kui COP väärtus. Seetõttu saate SCOP -i näitaja abil paremini võrrelda erinevaid soojuspumpade kasutegureid  üksteisega (ja saate SCOP väärtuse abil paremini kindlaks teha, milline pump on kõige tõhusam).

Kui palju on elektriküte kallim õhksoojuspumbast?

Kõige lihtsam viis selle teada saamiseks on pöörduda Ekokliima ekspertide poole. Veidi kallim viis on osta mõned elektriradiaatorid ( või nt soojapuhur). Seejärel vaadake mitu kW  peab elamises pidevalt taga olema, et saavutada hubane toatemperatuur. Oletame, et 100m2  elamise soojana hoidmiseks (väikese miinuse juures) peab töös olema pidevalt 3 elektrilist õliradikat (1000+1000+500W = ehk kokku 2.5kW).  Oletame, et soetatud pumba kasutegur SCOP on 4. Nüüd võtame 2500W ja jagame 4-ga, saame 625W ehk 0.625kW tunnis elektritarbimist. Seega pump tarbim meil ööpäevas pidevalt tööd tehes 15kW ! 15×30 =450kW ühes kalendrikuus ! Loomulikult selle kasuteguri (SCOP-ga) on nii, et -15C kraadiga võib ta kõigest olla 2 -ja -25C-ga 1. 

Kuidas säästa  kütmisel?

Kütmisel säästmiseks on olemas mitmeid viise. Mõningaid võtteid oleme pikamalt kirjeldanud siin

Lühidalt kokku võttes võite näiteks säästa kütmisel:

  • vähendades toatemperatuuri
  • parandades soojusisolatsiooni
  • vahetades välja aknad ja uksed
  • hankides õhksoojuspumba. Kui teil on juba õhksoojuspumpa, siis oleme kogunud kokku 5 nippi  õhksoojuspumbaga kütmisel. 

Ahjuga kütmine või õhksoojuspump?

Kumba eelistada? Hinna poolest on õhksoojuspumbaga kütmine soodsam.  2021 sügisel olid tooreste lepahalgude hinnad alates 40 eurost kuupmeeter ning kase-, saare- ja tammehalud 50-60 eurot kuupmeeter.

Ka mugavuse poolest on nutitelefoniga juhitav õhksoojuspump parem, sest kütmise alustamiseks ei pea omanik ise kodus olema.

Viimaks, õhksoojuspump on ka keskkonnasõbralikum. Nimelt ahjude kütmisel on väga suur mõju piirkonna õhukvaliteedile ning seal elavate inimeste tervisele. seetõttu  hakkab Eesti riik 2022 aastal maksma toetust ahjuküttest loobujatele.

Tallinna peamised ahjukütjad elavad Kadriorus ja Põhja Tallinnas,  Tartu aga Karlovas ja Supilinnas.  Pärnus on samuti palju ahjuküttega hooneid. Seetõttu just nendes piirkondades elavad koduomanikud võiksid kaaluda õhksoojuspumpa kui alternatiivset küttelahendust.

Kuidas valida õige õhksoojuspump?

Võite kasutada seda rusikareeglit: 1 kW elektrienergiat on piisavalt: ligikaudu 30 M² kütteks või pea 15 M² tõhusaks jahutamiseks. Et minimeerida vibratsiooni, müra ning vältida probleeme õhksoojuspumba töös on tark  konsulteerida asjatundjatega ning paigaldamiseks telllida teenus kogenud õhksoojuspumba eksperdilt Ekokliimast.

Kas õhksoojuspumbaga saab ka jahutada? 

Õhksoojuspump jahutab tõhusalt, töökindlalt ja vaikselt tube ka kõige palavama ilmaga, hoides ruumides soovitud temperatuuri. Mudelid, mis võimaldavad kütmist, lubavad ka ruumi jahutada. Loe rohkem jahutamisest siin.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Viimased postitused
Küsi kiirelt nõu
Viimased pildid
Kliendid räägivad...

Sulle võib veel huvi pakkuda:

kasutatud õhksoojuspump

Miks kasutatud õhksoojuspump?

Kasutatud õhksoojuspumpasid võib leida paljudest kuulutusportaalidest ja veebikeskkondadest. Millised on kasutatud õhksoojuspumba eelised ja puudused? Kust leida kasutatud õhksoojuspump? Kuidas leida kasutatud õhksoojuspumba paigaldaja? Nendele

Loe Veel...