ekokliima logo
niiskus toas

Mida pead teadma õhuniiskusest

Sisukord

SISSEJUHATUS

Siseõhust ja selle kvaliteedist räägitakse viimasel ajal palju. Ei ole saladus, et hea siseõhk on parem sinu tervisele ja enesetundele. Siseõhk kodus mõjutab ka ehitist, mööblit ja koduloomi.  Parema siseõhu jaoks saad palju ise ära teha. Kõige rohkem muresid tekitab liigne õhuniiskus toas ja sellest tuleks vabaneda. 
 

Mis on õhuniiskus?

Õhuniiskus on õhus olev veeauru sisaldus. Veeaur on vee gaasiline faas ja on täiesti nähtamatu. Õhuniiskus sõltub paljudest teguritest. Neist olulisimad on päikesekiirgus ja geograafilise piirkonna hüdroloogiline režiim.

 

Õhuniiskuse tegurid

Liigse õhuniiskuse tekkimisel on mitmeid allikaid, toome välja peamised tegurid, mis põhjustavad õhuniiskuse tõusu. Õhuniiskuse tõus võib olla ajutine või püsiv probleem.
 • Valesti ehitatud ventilatsioon või ventilatsiooniavade sulgemine.
 • Normaalse õhuringluse takistamine liigsete uste, vaheseinte või kardinatega.
 • Pikad kuumad dušid ja vanniprotseduurid.
 • Liigne pesu kuivatamine siseruumides, hangi parem kuivati.
 • Liiga suur hulk toataimi, akvaariumi olemasolu.

 

ÕHUNIISKUSE MÕÕTMINE

Kuidas mõõta õhuniiskust?

Kõige lihtsam viis mõõta õhuniiskust on kasutada hügromeetrit ehk õhuniiskuse mõõtjat.  Paljud hügromeetrid mõõdavad korraga nii temperatuuri kui õhuniiskust ja näitavad ilmaprognoosi. Sa ei pea tuginema ainult oma sisetundele, paigalda erinevatesse tubadesse need väikesed seadmed ja hoiad õhuniiskuse taseme kontrolli all.
 
 

ÕHUNIISKUS RUUMIDES

Milline peab olema õhuniiskus erinevates ruumides?

Erinevates tubades ei pea olema sama õhuniiskuse tase. See on loomulik, et vannitoas on õhuniiskuse tase kõrgem. Samuti soodustab veidi kõrgem õhuniiskus, mis siiski jääb normi piiresse, uinumist magamistoas. 
 
Lastetubades on soovitav hoida veidi kõrgemat õhuniiskust – sellisel juhul haigestuvad nad vähem nohusse ja köhasse ning paranemine on kiirem. Liiga kuiv õhk mõjub lastele halvemini kui täiskasvanutele.
 

Milline peab olema õhuniiskus toas talvel? 

Inimese jaoks mugav niiskustase siseruumides on talvel 25–45%

 

Milline peab olema õhuniiskus toas suvel? 

Soovituslik õhuniiskuse tase toas suvel on  30–70%.

 

Kuidas on võimalik õhuniiskust kodus suurendada?

Kodus on võimalik õhuniiskust suurendada veeauru lisamisega õhku, mis tõstab õhuniiskust inimese jaoks mugavamale tasemele. Tänapäeval on paljudes kodudes õhuniisutid, mis lisavad õhku niiskust.

 

6 nippi, kuidas langetada õhuniiskust toas

Kasutades järgmist kuut nippi, saad lihtsalt langetada õhuniiskust toas:

 1. Ära võta pikka kuuma duši.
 2. Vaata üle ja kontrolli ventilatsiooni ja selle avasid.
 3. Vabane liigsetest taimedest.
 4. Ära kuivata pidevalt pesu toas, hangi selleks kuivati.
 5. Õhuniiskus toas langeb, kui tõstad temperatuuri.
 6. Kasuta õhukuivatit. Õhukuivati kogub kokku liigse veeauru õhust ja saad selle mugavalt ära kallata. 

 

Miks kuiv õhk ruumis pole hea?

Väga madal suhteline õhuniiskus kodus ei ole soovitatav. Näiteks taimedel on seetõttu raske ellujääda, sest taimelehtedelt ja mullalt kaob aurustumise käigus niiskus väga kiiresti.

Ka inimesele põhjustab see ebamugavust. Kiire aurustumise tõttu ihult muutub nahk kuivaks, õrnaks ja lõheliseks. Madal õhuniiskus ärritab ka nina ja kurgu limaskesta, mis võib põhjustada kurguvalu ja neeluärritust. 

 

Mida toob kaasa liigne niiskus kodus?

Liigne õhuniiskus toas võib esialgu jääda märkamata. See peidab ennast raskesti avastatavates kohtades ja seda ei ole tunda. Kui oled märganud aknapragudes, seintel või nurkades hallitusseeni, on see üheks märgiks, et sinu kodus on õhuniiskuse tase paigast ära.  Õhuniiskus tekitab hallitusseeni, mis mõjuvad halvasti sinu ja su pereliikmete tervisele ja konstruktsioonidele. Lisaks paljunevad liigse õhuniiskuse toimel hulga kergemini tolmulestad, kes põhjustavad allergiaid, mis viivad paljude tervisehädadeni.
 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Viimased postitused
Küsi kiirelt nõu
Viimased pildid
Kliendid räägivad...

Sulle võib veel huvi pakkuda:

Kuidas paigaldada õhksoojuspumpa?

Õhksoojuspumba nõuetekohane paigaldamine ja paigutamine majja või korterisse on oluline eeldus, et  õhksoojuspump töötaks ja teeks seda võimalikult tõhusalt. Alati on soovitatav lasta õhksoojuspump paigaldada

Loe Veel...