Kas teie kliimaseadme kaugjuhtimispult ajab teid segadusse? Kas vajutate ainult “power” nuppu ja võib-olla väldite temperatuuri tõstmise või langetamise nuppe kartuses, et võite seadistust muuta? Kas vaatate päikesesümbolit ja mõtlete, kas kasutate seda päikesepaistelisel päeval toa jahutamiseks või talvepäeval ruumi soojendamiseks?
Enamikul erinevat marki kliimaseadmete kaugjuhtimispulditest on samad funktsioonid. Selles artiklis selgitame, mida iga sümbol tähendab ja mida see teeb.
ON-OFF nupp
Esimene nupp on see, mis lülitab kliimaseadme välja ja sisse. See on tavaliselt teist värvi kui ülejäänud nupud. Tavaliselt on see oranž või kollane, kuid võib olla ka punane, sinine või roheline.
Sellele võib olla kirjutatud ON/OFF või START/STOP või lihtsalt TOITE sümbol, mis näeb välja järgmine:

või

Üks vajutus seadme sisselülitamiseks ja teine vajutus väljalülitamiseks. Kui seadme välja lülitate, jäävad praegused sätted alles ja need jätkavad ka pärast seadme uuesti sisselülitamist.
Temperatuuri nupud
Temperatuurinupud on tavaliselt üles-alla nooled, millele on kirjutatud juurde “TEMP”. ÜLES nupu vajutamine tõstab seatud temperatuuri ja nupu ALLA vajutamine vähendab temperatuuri.
Režiiminupud
Enamikul seadmetel on nupp MODE (e.k režiim), mis liigub läbi kliimaseadmete erinevate toimingute. Fujitsu ja Panasonicu puldid on asja lihtsustanud sellega, et väikeste sümbolite asemel on sõnad HEAT (e.k soojenda) ja COOL (e.k jahuta), mis meenutavad päikest ja lumehelvest.
Jahutamine
Enamikul seadmetel on jahutamise (ingl k cool) režiimi jaoks lumehelbe või jää sümbol. Seda režiimi kasutatakse ruumi jahutamiseks ja seda kasutatakse tavaliselt suvel:

või

või

Soojendamne
Päikese sümbol tähistab soojendamise (ingl k heat) režiimi. See on vastupidine jahutusrežiimile ja seda kasutatakse ruumi soojendamiseks, tavaliselt jahedamatel talvekuudel:

või

või

Kuivatamine
Kuivatusrežiimi kuvamiseks kasutatakse pisara või vee sümbolit. Seda režiimi kasutatakse ruumi niiskuse vähendamiseks, kui õhk on soe ja väga niiske.
Siseventilaatori kiirust vähendatakse selles režiimis automaatselt, nii et õhk liigub kauem üle siseseadmete jahutusspiraalide, et eraldada õhust rohkem niiskust. Tavaliselt ei saa kuivatusrežiimis temperatuuri tõsta ega alandada.

või

või

või

Automaatrežiim
Automaatrežiim (ingl k AUTO) on tavaliselt märgitud selliste märkidega:

või

või

See režiim võimaldab seadmel sõltuvalt seadistatud temperatuurist automaatselt valida jahutus- või kütterežiimi. Kui te ei ela kliimas, kus on suured temperatuurikõikumised, on teil tõenäoliselt parem valida sümbolid COOL või HEAT käsitsi.
Ventilaatori seaded
Ventilaatori-seadet (ingl k FAN) kuvatakse ventilaatori laba sümbolina:

või

või

või

See režiim võimaldab seadmel töötada ainult ventilaatorina. Kuna see taaskasutab ruumis olevat õhku, see ei soojenda ega jahuta. Õhk võib tunduda jahe, kuna see teeb sama tööd nagu laeventilaator ja keha higi aurumine kuumal päeval võib tunduda veidi jahe.
Siseventilaatori kiirust saab reguleerida vajutades nuppu FAN (e.k. ventilaator). Iga kord, kui vajutate nuppu, suureneb ventilaatori kiirus. Enamikul seadmetel on vähemalt 3 manuaalset ventilaatori kiirust ja enamikul uuematel seadmetel on kuni 5 kiirust. Kui vajutate ventilaatorinuppu pidevalt, peaksite lõpuks jõudma sümbolile AUTO FAN. Kui see on valitud, valib seade automaatselt ventilaatori kiiruse olenevalt praegusest ja seadistatud temperatuurist. Seade paneb ventilaatori esmakordsel sisselülitamisel tööle suurel kiirusel ja kui temperatuur läheneb seatud temperatuurile, vähendab see ventilaatori kiirust, kuni lõpuks see lihtsalt tiksub madalal kiirusel. Kui ruumi temperatuur tõuseb (jahutusrežiimis), reguleerib ventilaator automaatselt ventilaatori kiirust sobivaks.
Mõnel seadmel on ka vaikne reziim (ingl k SILENT või QUIET), mille puhul töötab ventilaator väga madalatel kiirustel. Seda saab kasutada öösel:

või

või

Mõnikord võib mõnel seadmel olla nö turbo – nupp (ingl k TURBO voi POWEFUL):

või

või

See võimaldab seadmel töötada ventilaatoril maksimaalsel kiirusel, et tagada maksimaalne jahutamine või soojendamine, ja suruda õhku ruumis kaugemale. Mõnel kaubamärgil on taimer, mille puhul lülitub seade teatud aja möödudes tagasi oma eelmisele ventilaatori seadistusele.
Soovitame jätta ventilaatori alati AUTO peale ja lasta siseseadmel automaatselt valida õige kiirus.
Seadme esmakordsel sisselülitamisel ei tohiks valida käsitsi madalat (ingl k LOW) ventilaatori kiirust, kuna seadmel kulub ruumi jahutamiseks/kütmiseks palju kauem aega. Kui seade on algselt seadistatud madalale ventilaatori kiirusele, ei pruugi ruumi jahutamiseks või soojendamiseks piisata. Suuremad ventilaatori kiirused (või AUTO reziim) võimaldavad seadmel kiiresti jahedat (või kuuma) õhku kogu ruumi suruda. Suurim energiasääst on siis, kui ruum on seatud temperatuuri lähedal ja ventilaator hakkab automaatselt vajadusel töötama. Seade ei tööta siis mitte ainult kõige ökonoomsemalt, vaid töötab ka väga vaikselt.
Enamikel seadmetel on nupp, millega saab reguleerida labade vertikaalset asendit.
Iga nupu vajutus võimaldab teha väikese liigutuse. Mõnikord jõuab nupuvajutus lõpuks automaatrežiimi, kus laba liigub pidevalt ise üles ja alla.
Mõnel seadmel on ka režiim AUTO, kus seade valib laba jaoks parima asendi – tavaliselt on see mõeldud üle ruumi jahutamiseks ja allapoole kütmiseks:

või

või

või

Mõnel seadmel võib olla nupp, mis võimaldab horisontaalsel labal liikuda vasakule ja paremale, et õhk saaks selles suunas liikuda. Mõnikord jõuab iga nupuvajutus lõpuks automaatrežiimi, kus laba liigub pidevalt ise.

või

või

Enamikul kaasaegsetel seadmetel on taimeri funktsioon, mis võimaldab seadmel eelseadistatud ajal või pärast seda sisse või välja lülituda. Mõnel seadmel on ka sisseehitatud andurid, mis kontrollivad ruumi liikumist. Kui teatud aja möödudes liikumist ei tuvastata, tõstab või langetab see temperatuuri, et vähendada energiakulusid.
Mõnel kaubamärgil on kasutusel tehnoloogiad, mis aitavad pärssida viiruste, bakterite, õietolmu ja hallituse teket. Lisainfot selliste mudelite kohta küsi Ekokliimalt! Näiteks spetsiaalne filtreerimise funktsioon võimaldab eemaldada tolmu ja võib pärssida bakterite kasvu, hallitust ja desodoreerida õhku. Viimaks, osadel mudelitel on ka ISEPUHASTAMISE (ingl self-clean) funktsioonid. Seda funktsiooni kasutatakse siis, kui seade on välja lülitatud ja see võimaldab siseruumide ventilaatori mootoril töötada väga madalal kiirusel, et kuivatada kliimaseadmesse jäänud niiskus. See väidetavalt hoiab ära hallituse kogunemise.
Kokkuvõte populaarsetest kliimaseadme kaugjuhtimispuldi sümbolitest on järgmine:
